A prémenstruális hangulatzavar vagy prémenstruális szindróma (PMS) a nőknél a menstruációt megelőző időszakban (általában egy héttel korábban) megjelenő, a menzesz első napjaiban megszűnő tüneteket jelenti.
Jellemző tünetei:
- hirtelen kialakuló szomorúság, síráskényszer, önmagával való elégedetlenség érzése
- étvágyfokozódás, “kívánósság”
- belső feszültségérzés, ingerlékenység, “veszekedősség”
- fáradékonyság, állandó túlterheltség érzése
- mellfeszülés, fejfájás, mozgásszervi panaszok, hízás, hasi puffadás
A nők 30%-
A ma rendelkezésre álló, korszerű depresszió elleni szerek egy része (amelyek az agyban a szerotonin mennyiségét növelik) igazoltan gyógyítják a felsorolt tüneteket. Ezekkel az úgynevezett szelektív szerotonin visszavétel gátló gyógyszerekkel (SSRI-
Orvosi ellenőrzés mellett szóba jöhet a kezelésnek olyan formája is, amikor ezeket a szereket csak a tünetek várható kialakulásának és fennállásának idején adagolják, tehát általában a menzeszt egy héttel megelőzően két hétig. Időlegesen szorongásoldó gyógyszerekre is szükség lehet, amelyeket azonban lehetőleg csak rövidebb ideig tanácsos szedni, mert az depresszió elleni szerektől eltérően, ezeknél előfordulhat a hozzászokás és a függőség kialakulása is. Természetesen különböző pszichoterápiás kezelések, a rendszeres kapcsolattartás az orvossal, a relaxációs (izomlazító) technikák elsajátítása is jelentős javulást eredményezhet. A tapasztalatok szerint a gyógyszer és a lélektani kezelés együtt hozza a legjobb eredményt.
A tünetekkel azonban legtöbbször a nőgyógyászati rendeléseken találkozik az orvos, ahol rendszerint hormonpótlás vagy fogamzásgátló szedését javasolják. A tapasztalat és a klinikai vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy ez a kezelés nem mindig hozza meg a kívánt eredményt. A hormonpótló kezelésekről ellentétes szakmai véleményeket is lehet hallani, általános hatékonyságát többen megkérdőjelezik, s míg az ún. vegetatív tünetek, a hőhullámok úgy tűnik valóban jól reagálnak a hormonkezelésre, addig a pszichés tünetekre általában nem hatnak. A gyakran alkalmazott “öngyógyító” módszerek (cigaretta, kávé, alkohol, fájdalomcsillapítók, nyugtatók) csak átmeneti enyhülést hoznak, és hosszú távon természetesen nem oldják meg a betegséget.
A PMS nem szégyellni való jellemgyengeség vagy női “hisztéria”, hanem sok esetben orvosi kezelést igénylő, viszonylag könnyen gyógyítható betegség, amivel pszichiáterhez érdemes fordulni.
Dr. Lakatos László
pszichiáter szakorvos